Elveția: prețurile locuințelor cresc cu 4,4% în T3, iar locuințele goale ajung la 0,93%

Elveția a raportat pentru T3 2026 o creștere a prețurilor locuințelor de 4,4% pe un an, în timp ce locuințele goale reprezintă doar 0,93% din fond. Cele două cifre se citesc împreună, iar comparația cu România cere prudență.

Turnurile catedralei Grossmünster și clădiri de pe malul râului Limmat din Zürich, la apus
Fotografie: Miguel Lindo · Unsplash License. Imagine ilustrativă din Zürich, Elveția; nu reprezintă un proiect din București sau România.

Prețurile accelerează în al treilea trimestru

Oficiul Federal de Statistică al Elveției (BFS) a publicat pe 27 octombrie 2026 indicele prețurilor locuințelor pentru T3 2026. Valoarea este 129,8 puncte, cu baza T4 2019 = 100. Față de trimestrul precedent creșterea este de 1,7%, iar față de T3 2025 de 4,4%. Comunicatul BFS numește această valoare inflație totală a prețurilor locuințelor, adică media întregii piețe, fără o separare între indicii nominali și cei reali.

Ritmul contează la fel de mult ca nivelul. În seria trimestrială armonizată publicată de Eurostat, actualizată la 1 octombrie 2026, Elveția are o creștere anuală de 5,0% în T2 2025, 5,2% în T3 2025, 3,9% în T4 2025, 4,7% în T1 2026 și 3,5% în T2 2026. Cifra BFS de 4,4% pentru T3 sugerează o reaccelerare după cel mai slab dintre aceste cinci trimestre. Există însă o limită: comunicatul BFS nu detaliază metodologia, deci nu pot confirma că seria raportată la Eurostat și indicele BFS sunt identice. Citesc comparația ca pe o indicație, nu ca pe o dovadă.

Casele se scumpesc mai repede decât apartamentele

Defalcarea pe tipuri de locuințe arată o diferență clară. Casele unifamiliale au urcat cu 2,1% față de T2 2026, iar apartamentele în proprietate cu 1,3%. Comunicatul nu publică variații anuale pe segmente, așa că nu pot spune dacă diferența se păstrează pe un an întreg. Direcția este totuși vizibilă: segmentul care consumă mai mult teren se scumpește mai repede decât cel colectiv.

Diferențele teritoriale sunt și mai mari. Municipalitățile urbane din aglomerări mici sau din afara aglomerărilor au avansat cu 3,4% într-un trimestru, cel mai mare ritm din clasificarea BFS. Municipalitățile intermediare au crescut cu doar 0,6%. Nu există în comunicat o defalcare pe cantoane sau orașe, deci saltul nu poate fi atribuit unui oraș anume. Pentru un dezvoltator, lecția este practică: o medie națională de 1,7% ascunde un interval de la 0,6% la 3,4% între tipuri de localități, iar o decizie de proiect se ia pe piața locală, nu pe medie.

Oferta de locuințe goale este aproape epuizată

Al doilea set de date privește oferta. Recensământul locuințelor goale al BFS, publicat pe 10 septembrie 2026, a găsit la 1 iunie 2026 un număr de 45.493 de locuințe neocupate. Ele reprezintă 0,93% din fondul total de locuințe, inclusiv casele unifamiliale. Cu 2.962 mai puține decât în anul precedent, scăderea este de 6,1%, ceea ce înseamnă 48.455 de locuințe goale la 1 iunie 2025. BFS precizează că tendința descendentă observată din 2021 continuă.

Un procent sub 1% înseamnă un stoc disponibil foarte subțire. Când cumpărătorii și chiriașii se împart pe un număr tot mai mic de unități libere, vânzătorul are mai multă putere de negociere și prețul reacționează mai ușor la fiecare val de cerere. Aceasta este interpretarea mea, nu o concluzie a BFS: recensământul numără locuințele goale, nu explică de ce cresc prețurile. Pentru a lega cele două fenomene ar trebui cunoscute și autorizațiile, finalizările, migrația și dobânzile. Nu am citit aceste date în sursele originale pentru acest articol și, de aceea, nu le analizez aici.

Ce arată comparația cu România

Comparația cu România este utilă tocmai pentru că piețele nu seamănă. În același set Eurostat, România are o creștere anuală de 4,7% în T2 2025, 6,6% în T3 2025, 6,7% în T4 2025, 7,8% în T1 2026 și 12,1% în T2 2026, față de 4,7% pentru media Uniunii Europene în T2 2026. Indicele Eurostat pentru România, cu baza 2015 = 100, este 182,04 în T2 2026, iar media UE este 168,56. Pentru locuințele noi, România are 12,8% în T2 2026, iar pentru cele existente 11,8%. Seria elvețiană nu are această separare în datele consultate, deci nu pot compara locuințele noi cu cele existente între cele două țări.

Elveția oscilează în jurul a 4%, România accelerează. Diferența de ritm nu spune însă nimic despre cât de strânsă este oferta în fiecare țară. Un indice de preț nu măsoară vacanța, autorizațiile sau livrările. Pentru o comparație corectă a tensiunii pieței aș avea nevoie de date armonizate despre locuințe neocupate și construcții, pe care nu le-am verificat pentru România în acest articol. Despre limitele comparațiilor între țări am scris și în analiza prețurilor din Europa și România în T2 2026.

Ce rămâne de urmărit

Din aceste date rezultă trei verificări practice, pe care le aplic și când citesc piața locală. Prima: să compar aceeași perioadă și aceeași definiție între țări înainte de a vorbi despre accelerare sau încetinire. A doua: să citesc prețurile împreună cu stocul de locuințe goale, pentru că 0,93% spune mai mult despre tensiunea pieței decât o variație trimestrială izolată. A treia: să nu extind concluziile de la o medie națională la un oraș, când sursa publică doar tipuri de localități.

În practica unui proiect rezidențial, aceste distincții se traduc în ipoteze concrete. Un buget de vânzări construit pe o medie națională poate greși semnificativ într-o localitate din clasa cu 0,6% sau în una din clasa cu 3,4%. Un ritm de absorbție calculat pe case nu se transferă automat asupra apartamentelor, care au avut un avans trimestrial mai mic. Iar o presupunere despre puterea de negociere a cumpărătorului trebuie legată de stocul disponibil local, nu de media de 0,93%, care include și casele unifamiliale. Sunt observații de metodă, nu prognoze: datele publicate nu permit estimarea prețurilor din T4 2026.

Elveția nu este un model pentru România și nici invers. Este o piață în care locuințele disponibile s-au redus an de an, în timp ce prețurile au revenit pe un ritm mai ridicat. Pentru un proiect rezidențial, ambele cifre trebuie citite împreună, iar ipotezele de preț trebuie testate separat pe fiecare tip de locuință și de localitate. Mai multe despre abordarea mea găsiți pe pagina Despre Adrian Vasile.

Surse și metodologie

  1. Swiss Residential Property Price Index (IMPI), Q3 2026 — Federal Statistical Office (publicat 2026-10-27, verificat 2026-11-06). Index 129,8 (T4 2019=100); +1,7% față de T2 2026; +4,4% anual; case +2,1%, apartamente +1,3%; municipalități urbane din aglomerări mici +3,4%, intermediare +0,6%.
  2. Empty Dwellings Census 2026 — Federal Statistical Office (publicat 2026-09-10, verificat 2026-11-06). 45.493 locuințe goale la 1 iunie 2026, 0,93% din fond; 2.962 mai puține (-6,1%); tendința descendentă din 2021 continuă.
  3. House price index - quarterly data (prc_hpi_q) — Eurostat (publicat 2026-10-01, verificat 2026-11-06). Variații anuale T2 2025–T2 2026 pentru CH, RO și UE27; indice 2015=100 pentru RO (182,04) și UE (168,56) în T2 2026; RO locuințe noi 12,8%, existente 11,8%.