București–Ilfov: livrări record în T2 2026, dar autorizațiile de construire stau pe loc

În al doilea trimestru din 2026, în regiunea București–Ilfov au fost finalizate 6.946 de locuințe, față de 3.201 în aceeași perioadă din 2025. Autorizațiile de construire din regiune nu arată însă o accelerare comparabilă, iar vânzările au avut un parcurs separat.

Clădire de locuințe în construcție, cu nucleu din beton, fațadă parțial finisată și o macara în cadru
Fotografie: Erik Mclean · Unsplash License. Fotografie ilustrativă cu un șantier rezidențial; locația nu este specificată de autor și imaginea nu reprezintă un proiect din București.

Cel mai mare volum dintr-un T2 în ultimul deceniu

Potrivit datelor INS prelucrate de Forbes România la 14 septembrie 2026, în trimestrul al doilea au fost finalizate 20.082 de locuințe la nivel național, cu 6.435 mai multe decât în aceeași perioadă din 2025. În regiunea București–Ilfov au fost 6.946, față de 3.201, adică 3.745 în plus. Ponderea regiunii este de aproximativ o treime din total, iar contribuția ei la creșterea națională depășește jumătate (calcul propriu din cifrele publicate).

Pe primul semestru, aceeași sursă arată 31.958 de locuințe finalizate în țară și un avans de 3.762 în București–Ilfov față de semestrul I din 2025. Economica, care citează date INS compilate de SVN România, vorbește despre aproximativ 7.000 de locuințe în trimestru, o creștere de 117%, și despre circa 10.800 în primele șase luni, cu 53,6% mai mult. Tot acolo se arată că T2 2026 este cel mai mare volum trimestral din ultimul deceniu pentru perioada respectivă și al doilea dintre trimestrele analizate, după T4 2021.

O limită trebuie spusă de la început: statistica oficială folosită aici agregă municipiul București cu județul Ilfov. Nu pot separa din aceste surse cât din volum ține de capitală și cât de comunele din jur, așa că nu prezint cifrele drept date exclusive pentru București.

Livrările de acum sunt rezultatul unor decizii mai vechi

Un apartament livrat în 2026 a fost, de regulă, autorizat cu ani în urmă. Din acest motiv, saltul din T2 spune mai puțin despre ce se întâmplă astăzi pe șantiere și mai mult despre proiectele pornite în ciclul anterior. Este o interpretare proprie, nu o concluzie a surselor citate.

Contextul din 2025 ajută la dimensionare. Într-un raport prezentat de Bursa la 13 martie 2026, SVN România indica 17.293 de locuințe finalizate în București și Ilfov în 2025, cu 1,8% peste 2024 și al doilea cel mai scăzut nivel din ultimii șase ani. Estimarea pentru 2026 era de peste 20.500 de locuințe, cu circa 18,5% mai multe. Cu aproximativ 10.800 livrate în prima jumătate a anului, restul de aproximativ 9.700 ar trebui livrat în semestrul al doilea pentru a atinge acea estimare (calcul propriu, în ipoteza că estimarea inițială rămâne valabilă). Raportul SVN notează și că livrarea efectivă depinde de ritmul execuției și de finalizarea procedurilor administrative de recepție, deci calendarul unui proiect se poate muta între trimestre.

Autorizațiile arată o regiune care nu accelerează

Dacă livrările privesc trecutul, autorizațiile arată mai aproape de viitor. Comunicatul INS din 31 iulie 2026, reluat de Agerpres, raportează 15.939 de autorizații pentru clădiri rezidențiale în semestrul I, cu 9,6% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025. București–Ilfov a avut +36 de autorizații față de semestrul I din 2025, iar singura altă regiune cu creștere a fost Sud-Vest Oltenia, cu +47.

Datele cumulate pe opt luni, publicate de INS la 30 septembrie și preluate de Economica, arată 21.791 de autorizații la nivel național, în scădere cu 12,2%. București–Ilfov apare ca singura regiune cu creștere, dar de doar patru autorizații. În august, regiunea a avut cu 80 mai puține decât în august 2025. Cifrele nu susțin ideea unei noi explozii de ofertă: ele descriu o regiune stabilă, într-o țară în care autorizațiile scad.

Două precizări metodologice. Statistica numără autorizații pentru clădiri, nu apartamente: un ansamblu cu sute de unități poate apărea ca o singură autorizație, iar o casă individuală tot ca una. Apoi, o autorizație emisă nu înseamnă un șantier început. Din aceste motive, autorizațiile sunt un indicator de direcție, nu o măsură a viitoarei oferte de apartamente.

Livrările nu sunt vânzări

O locuință finalizată nu este una vândută. SVN România și ANCPI, în datele citate de Economica, indică pentru primul semestru o scădere a vânzărilor rezidențiale din București–Ilfov de aproximativ 1,4% față de 2025, în timp ce la nivel național scăderea a fost de aproape 9%. Pentru al treilea trimestru, Forbes România relatează, pe baza analizei SVN, o scădere a vânzărilor din regiune de peste o treime față de T3 2025, iar la nivel național de 17%. Explicația principală este blocajul sistemelor ANCPI, care a oprit înregistrările timp de aproximativ o lună; ritmul și-a revenit în august și septembrie, dar trimestrul a rămas negativ. Pe acest subiect am scris separat în analiza dedicată tranzacțiilor din T3.

Prin urmare, nu pot calcula din sursele de față cât din livrările din T2 s-a vândut și cât a rămas disponibil. Seriile au perioade diferite, iar vânzările includ și locuințe existente, nu doar unități noi.

Ce înseamnă pentru cumpărători și dezvoltatori

Pentru cumpărători, creșterea livrărilor înseamnă mai multe apartamente gata de recepție în același timp, deci mai multă alegere la locuințele finalizate. Asta nu garantează prețuri mai mici; cifrele de aici nu conțin prețuri, iar o concluzie despre ele ar depăși datele. Merită însă verificat, proiect cu proiect, stadiul real al recepției și al intabulării, pentru că întârzierile administrative sunt exact variabila despre care vorbește raportul SVN.

Pentru dezvoltatori, mesajul este mai nuanțat. Volumul livrat în T2 arată capacitate de execuție, însă autorizațiile fără creștere indică faptul că ritmul de pornire a proiectelor noi nu a urmat livrările. Un ciclu cu livrări ridicate și lansări stabile reduce, de regulă, presiunea pe oferta viitoare. Este o observație de logică a pipeline-ului, nu o estimare cifrică, iar efectul depinde de proiectele care au deja autorizație dar nu au început construcția.

Ce urmărim în continuare

Trei serii vor limpezi imaginea: livrările din trimestrul al treilea, publicate de INS, autorizațiile pe nouă luni și vânzările ANCPI din trimestrul patru, după normalizarea sistemului. Dacă livrările se mențin aproape de nivelul din T2 și autorizațiile rămân plate, piața bucureșteană va intra în 2027 cu o ofertă nouă mai mare decât în anii recenți și cu un flux de proiecte noi mai puțin vizibil. Dacă livrările revin spre nivelul din 2025, T2 va fi rămas un vârf de calendar. Până atunci, recordul trimestrial este un fapt documentat, iar tendința, o ipoteză care cere încă date. Mai multe despre abordarea mea găsiți pe pagina Despre.

Surse și metodologie

  1. Forbes România — INS: 20.082 locuințe finalizate în trimestrul II 2026 (publicat 2026-09-14, verificat 2026-11-02). Locuințe finalizate T2 și S1 2026: național 20.082 (+6.435) și 31.958; București–Ilfov 6.946 față de 3.201 în T2 și +3.762 în S1; atribuite INS.
  2. Economica — Record imobiliar: București–Ilfov, cel mai bun trimestru de primăvară-vară din ultimii zece ani pentru locuințe finalizate (publicat 2026-09-14, verificat 2026-11-02). Aproximativ 7.000 locuințe în T2 (+117%), circa 10.800 în S1 (+53,6%); vânzări rezidențiale București–Ilfov ~-1,4% și național aproape -9% în S1; date INS compilate de SVN, vânzări ANCPI.
  3. Agerpres — Comunicat de presă INS: autorizații de construire, iunie și semestrul I 2026 (publicat 2026-07-31, verificat 2026-11-02). Semestrul I 2026: 15.939 autorizații rezidențiale (-9,6%); București–Ilfov +36, Sud-Vest Oltenia +47; iunie: 2.960.
  4. Economica/Agerpres — Autorizațiile de construire pentru clădiri rezidențiale au scăzut cu 12,2% în primele 8 luni (publicat 2026-09-30, verificat 2026-11-02). Ianuarie–august 2026: 21.791 autorizații (-12,2%); București–Ilfov singura regiune cu creștere (+4); august: -80 față de august 2025 în regiune.
  5. Bursa — Raport SVN: livrările de locuințe din București ar putea crește în 2026 (publicat 2026-03-13, verificat 2026-11-02). 2025: 17.293 locuințe finalizate în București–Ilfov (INS), +1,8%; estimare SVN 2026: peste 20.500 (+~18,5%); livrarea depinde de execuție și recepții.
  6. Forbes România — Atacul cibernetic asupra ANCPI a împins piața rezidențială la minimul ultimilor șase ani (publicat 2026-10-12, verificat 2026-11-02). T3 2026: vânzări din București–Ilfov în scădere cu peste o treime, național -17%; blocaj ANCPI de aproximativ o lună; revenire în august–septembrie (analiză SVN pe date ANCPI).